پارکت چوبی چیست، انواع و روش های نصب؛ راهنمای کامل خرید

نصب پارکت چوبی باروک

پارکت یا کفپوش پارکت چیست؟ آیا تفاوت حائز اهمیت میان پارکت با سایر کفپوش ها می باشد؟ پاسخ آری است! پارکت با وجود کفپوش های درخورِ دیگر، هنوز یکی از بهترین نوع پوشش برای کف ساختمان و منزل شما می باشد. برای انتخاب بهتر تیم باروک در این مقاله راهنمای خرید پارکت را با معرفی ساختاری و مزایا و معایب انواع پارکت ارائه می دهد.

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم که انواع پارکت چیست؟

تا کنون انواع گوناگونی از پارکت تولید شده است که واقعا انتخاب آن ها را کار سختی کرده است و گاهی می تواند باعث سردرگمی شود. اما می توان به طور کلی آن ها را از نوع قیمت، تولید، دوام و … به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد:

مقایسه پارکت چوب مهندسی شده با پارکت چوب یک تکه
مقایسه ساختار و لایه های تشکیل دهنده پارکت چوب مهندسی شده با پارکت چوب یک تکه (تمام چوب)

جهت مشاهده نصب پارکت و لمینت باروک و یا راهنمای خرید پارکتراهنمای خرید لمینت بر روی لینک های آن کلیک کنید.

ساختار پارکت چوب مهندسی شدهپارکت چوب طبیعی مهندسی شده

پارکت چوب طبیعی مهندسی شده شامل چندین لایه داخلی از جمله هسته یا مغزی تخته چند لایی چوبی، تخته فیبر با چگالی بالا (HDF) یا گاهی اوقات ، چوب یک تکه ساخته شده است. لایه بالایی روکش چوب از جنس چوب ارزشمند و زیبا که می تواند از هر نوع چوب مورد نظر شما مانند بلوط ، راش ، گردو و … باشد.

پارکت چوب مهندسی شده تولیدی شرکت باروک از یک لایه رویی گونه چوب مرغوب (بلوط، گردو، راش) و مغز چند لایی کاملا ضد آب تولید شده است.

امروزه بخش عمده ای از بازار کفپوش های چوبی به پارکت چوب طبیعی مهندسی شده تعلق دارد، از دلایل پیشی گرفتن این محصول از پارکت چوبی یک تکه در بازارهای جهانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به علت مصرف چوب درختانی که زودتر رویش میکنند در مغزی پارکت چوبی مهندسی شده این محصول دوستدار محیط زیست است از طرفی لایه بالایی که از چوب مرغوب ساخته شده است باعث می شود همان کیفیت پارکت چوبی یک تکه یعنی زیبایی چوب و حس لمس چوب را در این محصول نیز شاهد باشیم.
  • به علت مهندسی شده بودن، این محصول ضد آب بوده و در برابر خط و خش مقاومت بالایی دارد و نگهداری آن به مراتب راحت تر از پارکت چوب یک تکه است
  • قیمت این محصول مناسب تر از پارکت چوبی یک تکه است و با وجود کیفیت بالاتر با قیمت مناسب تری در بازار یافت می شود.
  • پارکت های چوب طبیعی مهندسی شده شرکت باروک اعم از یک تکه بودن به علت آماده سازی و رنگ آمیزی کامل در کارخانه بعد از نصب قابل استفاده هستند.
  • با توجه به اینکه پارکت های چوب طبیعی مهندسی شده باروک از چوب طبیعی ساخته شده اند بعد از اتمام کار از لحاظ ظاهری مثل پارکت چوبی یک تکه  هستند که علاوه بر آن ضد آب بودن بیشتر و مقاومت بالا و کافی در مقابل خط و خش دارند و از قیمت مناسب تری برخوردارند.

مزایا ی چوب طبیعی مهندسی شده

اگر منتظر کفپوش چوبی ای بودید که بتواند رطوبت را تحمل کند ، سرانجام آن را پیدا کردید. چوب طبیعی مهندسی شده می تواند در برابر رطوبت ایستادگی کند. از آنجایی که دیگر لازم نیست نگران خم شدگی آن باشید ، چوب طبیعی مهندسی شده بسیار پایدار و همه کاره است ، خصوصاً در مقایسه با کفپوش لمینیت.

قیمت کلی ، در هنگام نصب و نگهداری ، یکی دیگر از مزایای چوب سخت مهندسی شده است. از آنجایی که کفپوش های چوب سخت مهندسی شده فقط یک برش نازک از چوب خالص مورد نظر به عنوان لایه بالایی دارند ، هزینه آن از چوب سخت خالص کمتر است.

سرانجام ، اگر به دنبال گزینه کفپوش چوب طبیعی سازگار با محیط زست هستید ، چوب مهندسی شده انتخاب شماست. درختان استفاده شده در پارکت های مهندسی شده خیلی سریعتر از درختان برای پارکت های چوبی یک تکه خالص رشد می کنند.

معایب چوب مهندسی شده

برخی از روکش ها به قدری نازک و ضعیف ساخته شده اند که می توانند دچار سایش یا محو شدگی زودرس شوند. برخی از تولید کنندگان سعی می کنند مغزی را با استفاده از HDF تولید کنند که این می تواند مقاومت کف شما را به خطر بیاندازد.

پارکت های چوبی مهندسی شده می توانند مجدداً ترمیم شوند ، اما نه به اندازه ی چوب سخت خالص.

ساختار پارکت چوب یک تکه (تمام چوب)پارکت تمام چوب (یک تکه)  (HARD WOOD OR SOLID WOOD) چیست ؟

پارکت تمام چوب از یک تکه چوب سخت و طبیعی ساخته شده است. این تنها ماده ای است که مورد استفاده قرار می گیرد ، چیزی که بر خلاف ساختار لمینیت یا پارکت چوبی مهندسی شده است. برای نصب بهتر است که زیر سازی انجام شود که تخته های چوبی مثل spc میخکوبی می شوند. این امر در مواردی کاربرد دارد که کف خانه  سنگی ، بتنی یا موزاییک است که پس از ساب زدن کافی با استفاده از چسب بین پارکت ها و کف نصب می شود.

مزایای پارکت تمام چوب یا SOLID WOOD

برخی از مالکان یک چیز واقعی و طبیعی می خواهند. وقتی صحبت از ظاهر طبیعی و رایحه چوب  می شود ، صاحبان املاک تقریباً همیشه چوب یک تکه را انتخاب می کنند. چوب یک تکه از ساخت و ساز کمتری برخوردار است ، بنابراین افراد گزینه های گوناگونی برای انتخاب دارند.

از آنجا که این کفپوش از یک تخته چوب ساخته شده اند ، صیقل زدنآن  بسیار آسان است. در نتیجه ، چوب یک تکه بسیار با دوام تر از لمینیت یا چوب مهندسی شده است ، و برخی از هزینه ها را جبران می کند. علاوه بر این چوب یک تکه با مراقبت و نگهداری مناسب به راحتی عمر طولانی تری خواهد داشت.

معایب پارکت چوب یک تکه یا SOLID WOOD

در حالی که این نوع کفپوش با دوام ترند و ترمیم آسان تری دارند و تعداد دفعاتی که امکان ترمیم وجود دارد بیشتر است ولی نسبت به پارکت چوبی مهندسی شده در برابر رطوبت از مقاومت کمتری برخوردار است و هم چوب ارزشمند بیشتری مصرف می کند.

از آنجا که تخته ها از چوب 100٪ ساخته شده اند ، چوب سخت گران تر از دو گزینه دیگر است. با این حال ، قیمت بالاتر چوب یک نتیجه ی جذاب و زیبا را به ارمغان می آورد.

قبل و بعد از خرید

  • پارکت چوب مهندسی شده محصولی است که از چندین لایه تشکیل شده که لایه بالایی از چوب مرغوب و سخت ساخته شده است .
  • بیشتر پارکت چوب طبیعی مهندسی شده  و سالید باروک از قبل آماده سازی شده اند و فقط باید نصب شوند ولی امکان رنگ در محل هم وجود دارد.
  • پارکت چوب مهندسی شده نسبت به پارکت چوب یک تکه نصب آسان تری دارد زیرا بدون نیاز به چسب روی کف هم نصب می شود و سرعت اتمام کار بسیار بالاست.
  • از آنجا که پارکت های چوب مهندسی شده، چوب واقعی هستند ، می توانند در بازاریابی املاک و مستغلات تبلیغ شوند و این امر باعث جذب بیشتر خریداران شود.
  • پارکت های چوبی مهندسی شده با دوام هستند ،عدم جذب رطوبت، به افزایش میزان دوام آن کمک می کند. بر خلاف آن پارکت های چوب طبیعی یک تکه  نسبت به پارکت چوبی مهندسی شده از مقاومت کمتری در برابر آب برخوردارند  در واقع پارکت چوب طبیعی مهندسی شده در مقابله با رطوبت بهتر از چوب یک تکه است. مغزی تخته سه لایه آن از نظر ابعادی پایدار است ، به این معنی که در هنگام برخورد مستقیم با رطوبت نسبت به پارکت چوب یک تکه کمتر پیچیده و خم می شود.

نتیجه گیری

کفپوش چوبی هر روز درحال محبوب شدن است. این ترند داغ به زودی از بین نمی رود. در حالی که کفپوش های چوب سخت برای دوستداران چوب ایده آل است، چوب سخت مهندسی شده گزینه سبزتری است و لمینت ارزان تر است. در انتها و برای راهنمایی بیشتر بین لمینت و پارکت پارکت چوب طبیعی مهندسی شده و پارکت چوب یک تکه تفاوت های زیادی از نظر قیمت و متریال استفاده شده وجود دارد؛ ولی هر یک از محصولات باروک در مقایسه با محصولات مشابه در بازار، کیفیت بالایی داشته که با بودجه و سلیقه شما سازگار باشد و این امر در انتخاب نهایی شما تاثیر گذار خواهد بود. شما کدام را انتخاب می کنید؟

خرید پارکت تمام چوب باروک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *